Ile kosztuje i czym jest ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe w ostatnich latach stało się bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jak się okazuje jest już dostępne również w Polsce, jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z istnienia takiego rozwiązania grzewczego dla domu. Tutaj dowiesz się ile trzeba w to zainwestować i czym tak naprawdę charakteryzuje się taka instalacja. Zapraszamy do artykułu.

Czym jest ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe jest systemem, w którym czynnikiem transportującym ciepło jest powietrze. Ogrzewane jest ono w źródle ciepła i następnie rozsyłane siecią przewodów do wszystkich pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Właśnie dlatego jest tutaj niezbędna sieć kanałów powrotnych i czerpania powietrza z zewnątrz. We wszystkich pomieszczeniach znajdują się kratki umiejscowione w podłodze lub na ścianach. Napływa nimi ciepłe powietrze, które skutecznie ogrzewa każde pomieszczenie.

Czym jest źródło ciepła?

Najczęściej w tym przypadku źródłem ciepła jest piec nadmuchowy, zasilany gazem ziemnym lub płynnym, olejem opałowym, lub urządzenia zasilane energią elektryczną. W tym przypadku najbardziej popularną jest pompa ciepła. Piece nadmuchowe występują w dwóch odmianach – kondensacyjnych i niekondensacyjnych.

Piece kondensacyjne charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością. Wiąże się to z mniejszym zużyciem paliwa. Dzięki temu koszty eksploatacyjne są znacznie niższe. Są natomiast znacznie droższe od drugiej opcji – niekondensacyjnej. Najtańsze piece tego typu można znaleźć już za 6 tys. złotych, gdzie wersja kondensacyjna kosztować będzie 10 tys. złotych.

Warto upewnić się, czy w cenie znajdzie się sterownik z możliwością programowania. Dzięki temu praca pieca będzie w zupełności zautomatyzowana, a my będziemy mogli cieszyć się wygodą i komfortem. Pompa ciepła okazuje się być znacznie wydajniejszym rozwiązaniem, lecz jest to jednak znacznie większa inwestycja. Dobrej jakości pompy ciepła mogą kosztować nawet 30-40 tys. złotych. Inwestycja zwraca się jednak w kilka lat, a my będziemy w stanie cieszyć się tanim źródłem ogrzewania naszego budynku.

Jakie są koszty wykonania takiej instalacji?

Koszt montażu instalacji ściśle związany jest od wielkości samego domu, układu pomieszczeń i wymaganych wielkości kanałów powietrznych. Orientacyjnie można tutaj założyć, że koszt wykonania całej instalacji będzie oscylował w granicach 10-20 tys. złotych. Jak widać jest to również swojego rodzaju inwestycja, jednak jak najbardziej się to opłaca! Oszczędności generowane na przestrzeni lat sprawią, że całość bardzo szybko się zwróci.

Dzisiejsze usługi są jak najbardziej kompleksowe, dlatego decydując się na sprawdzonych i zaufanych fachowców masz pewność, że otrzymasz dokładną wycenę całego projektu. Dzięki temu będziesz w stanie podjąć odpowiednią decyzję. Odpowiedni specjalista zrobi to z precyzyjną dokładnością, gdyż cena zależy od wielu czynników – takich jak wielkość domu lub jego ewentualne położenie.

Dodaj komentarz