Jak często powinna być czyszczona klimatyzacja?

Obowiązek czyszczenia klimatyzacji obowiązuje w pomieszczeniach biurowych – wynika to z przepisów. Jest to prawo dla pracodawców, ale czy ty w domu też dbasz o swoje płuca i zdrowie? Jeśli korzystasz z klimatyzacji, zadbaj o swoje zdrowie. Serwisowana klimatyzacja oraz czyszczona instalacja daje gwarancje zdrowego powietrza.

Klimatyzacja w domu i pracy

Pracodawca gdy posiada klimatyzator musi zapewnić odpowiednią konserwację urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych w celu niedopuszczenia do awarii oraz stosowanie środków mających na celu ograniczenie natężenia i rozprzestrzeniania się hałasu jak i drgań spowodowanych pracą urządzeń klimatyzacyjnych.

Przez nieregularne czyszczenie klimatyzacji możemy wpłynąć na pogorszenie samopoczucia pracowników lub domowników. Może to wpłynąć bezpośrednio na pogorszenie wydajności i jakości wykonywanej pracy.

Stosowanie klimatyzacji niesie za sobą pewne zagrożenia, które wynikają z tego, że w kanałach powietrznych oraz filtrach klimatyzatorów może rozwijać się wiele bakterii oraz grzybów. Wpływają one niekorzystnie na zdrowie osób, które przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Mogą również doprowadzić do poważnych problemów z układem oddechowym. Wystarczy jednak tylko czyścić klimatyzator 2 razy w roku przez specjalistów. Jest to niski koszt, bo tylko 100-200 złotych, a w taki sposób możemy zadbać o nasze zdrowie. Jeśli poczujesz dziwny zapach z klimatyzatora to nie czekaj tylko zadzwoń po serwis!

Klimatyzacja w domu powinna być tak samo czyszczona jak klimatyzacja w miejscu pracy. Fachowiec powinien ją obejrzeć dwa razy w roku, czyli na wiosnę i jesień.

Nieregularne czyszczenie klimatyzacji, lub niewłaściwa konserwacja tego urządzenia sprawia, że szybciej się ona zużywa i w niedługim czasie jest konieczna jej wymiana. Znakomity serwis klimatyzacji Poznań jest tu.

Kiedy zrobić przeglądy i konwersacje klimatyzacji?

Przeglądy, czyszczenie jak i konserwacja klimatyzacji ma na celu minimalizację jakichkolwiek awarii. Nie ma żadnych przepisów kiedy dokładnie masz przeprowadzić przeglądy czy wyczyścić klimatyzację więc warto zastosować się do poleceń producenta jak i sugestii firmy montującej.

Częstotliwość przeglądu i czyszczenia klimatyzacji zależy od rodzaju klimatyzatora, montażu instalacji i podatności jednostek na zanieczyszczenia. Zależy to również od przepływu powietrza jak i tego ile klimatyzator pracuje w ciągu roku. Przegląd powinien obejmować takie czynności jak ogólna kontrola działania urządzenia, kontrola szczelności oraz ilości czynnika chłodniczego, czyszczenie filtrów oraz ich wymiana. Zaliczamy do tego jeszcze czyszczenie parownika, skraplacza, odpływu oraz wymianę zużytych i zanieczyszczonych części. Czyszczenie jak i konserwację klimatyzacji powinien wykonać profesjonalny serwis producenta lub inny wskazany przez producenta serwis.

Podsumowując

Jeżeli chcemy zadbać o nasze zdrowie oraz o zdrowie wszystkich domowników czy pracowników biura upewnijmy się, że nasza instalacja klimatyzacji jest odpowiednio serwisowana. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu oraz kontroli działania klimatyzatora. Powinno się to odbywać co najmniej dwa razy w roku przez profesjonalną firmę, która zapewni nam najwyższą jakość świadczonych usług.

Dodaj komentarz