O pomyśle założenia ogrodu najczęściej przypominamy sobie w okresie wiosennym. Nie jest to jednak najlepsza pora roku do założenia własnego ogródka. Poza tym, bardzo często zadajemy sobie pytanie – skorzystać z usług ekspertów, czy może zająć się tym samemu? Samodzielna realizacja ogrodu jak najbardziej jest możliwa, nawet przez największych amatorów. Rozróżniamy tutaj kilka podstawowych etapów, których przestrzeganie z pewnością ułatwi nam sprawę. Jakie zatem etapy zakładania ogrodu rozróżniamy?
Najpierw plan
Skuteczne założenie ogrodu na pewno nie obejdzie się bez jasnego planu tej realizacji. Przygotuj sobie plan swojej przyszłej działki, najlepiej na papierze milimetrowym. Na tym planie umieść wszelkie informacje jakie przyjdą Ci do głowy. Będzie to na przykład kierunek światła, spadek terenu, instalacje elektryczne czy gazowe, czy po prostu obiekty sąsiadujące z Twoim ogrodem. Bardzo często są one warte wyeksponowania, a nieraz wręcz przeciwnie. Mając wszelkie te rzeczy w jednym miejscu – na planie swojego ogrodu – sprawią, że całość przedsięwzięcia będzie znacznie dla Ciebie łatwiejsza. A i sięgnąć po specjalistyczną radę będzie dla Ciebie prościej!
Wybierz rośliny
Oczywiście, bardzo ważnym etapem jest również wybór odpowiednich roślin. Nie każde rośliny nadają się do tej samej, niewymagającej gleby. Właśnie dlatego uwzględnić musisz tutaj rodzaj gleb i poziom wód gruntowych. Nieprzemyślane zakupy i sadzenia wprowadzą chaos, a wydane pieniądze zostaną stracone. Poświęć chwilę na dobry i fachowy wybór roślin tak, aby jak najlepiej eksponowały one Twój ogród. Możesz sięgnąć po radę ogrodnika, który na pewno doradzi Ci ciekawe rozwiązania do Twojego ogrodu. Nie warto pomijać tego etapu i działać spontanicznie.
Zastanów się jaki charakter ma mieć Twój ogród
Jedni preferują funkcję wypoczynkową ogrodu, inni wolą jak najbardziej wyeksponować swój ogród na wzrok innych. Jeszcze inni chcą stworzyć przytulny i bezpieczny plac zabaw dla swoich pociech. Funkcji ogrodu jest mnóstwo, dlatego jego realizacja różni się pod względem właśnie jego funkcji. Dla przykładu – wiklinowe ogrodzenia doskonale wtapiają się w krajobraz wiejskiego ogrodu, jednak jest on elementem budzącym kontrowersję. Zaznacz na swoim planie dokładną przestrzeń dla altany, rabatu czy piaskownicy. Dzięki temu wydzielisz strefy w swoim ogrodzie, a aranżacja będzie przemyślana i jak najbardziej estetyczna. Jeśli szukasz sprawdzonych specjalistów od projektowania ogrodów na terenie Warszawy, to zerknij tu.
Rozmiar ogrodu
Innym bardzo ważnym aspektem założenia i planowania ogrodu jest jego rozmiar. W dużym ogrodzie zasadzić możemy drzewa i krzewy, które będą zbyt tłoczne w mniejszych ogrodach. Mniejszy ogród powinna cechować prostota kompozycji i dopracowanie detali. W przypadku mniejszego ogrodu możesz zadbać o to, aby odcienie szarawe znalazły się w dalszym planie. Dzięki temu uzyskasz efekt większego ogrodu niż jest to w rzeczywistości.
Jeżeli planujesz zaprojektować i wykonać własny ogród – warto wszelkie prace rozpocząć już na etapie projektowania czy wykonywania domu. Wówczas możesz załatwić wszelkie prace gruntowe i naziemne, których wykonanie będzie w tym czasie znacznie łatwiejsze.
Ja uwielbiam piękne ogrody 🙂 Nie ma nic lepszego, niż spędzanie w nim letnich wieczorów 😀