Kocioł na ekogroszek – tanie ogrzewanie domu

Ekogroszek jest wciąż jednym z najbardziej popularnych form ogrzewania domu. Nic dziwnego, gdyż jest to niezwykle wydajne rozwiązanie, które przy niskiej cenie oferuje bardzo wysoką sprawność. Przy zastosowaniu nowoczesnego kotła oszczędzić można jeszcze więcej, a ilość szkodliwych substancji dla środowiska ograniczona zostanie do absolutnego minimum. Obecnie pod względem prawnym stosować można tylko nowoczesne, niskoemisyjne kotły na paliwa stałe klasy 5. Jeżeli chcesz wiedzieć co to oznacza i czym charakteryzuje się kocioł na ekogroszek – koniecznie przejdź do dalszej części artykułu.

Kocioł 5. klasy

Piec na ekogroszek musi obowiązkowo spełniać normy dla 5. klasy. W związku z tym kotły z ręcznym załadunkiem nie mogą emitować więcej niż 60mg/m3 cząsteczek stałych, 30 mg/m3 organicznych związków gazowych i 700 mg/m3 tlenku węgla. Normy dla kotłów z automatycznym podawaniem paliwa są nieco niższe od tych poprzednich. W skrócie normy te oznaczają, że nowoczesne kotły 5. klasy generują nawet kilkadziesiąt razy mniej szkodliwych związków od tradycyjnych “kopciuchów”.

W jaki sposób działa piec na ekogroszek?

Przede wszystkim taki kocioł jest przystosowany do spalania węgla typu ekogroszek. Jest on podawany na palnik przy pomocy podajnika ślimakowego. Aby kocioł był jak najbardziej wydajny i sprawny, samo paliwo musi spełniać określone wymogi. Suche grudki węgla o wysokiej kaloryczności muszą mieć średnicę 5-25 mm. Zbiornik takiego kotła wystarczy zazwyczaj wypełnić raz na kilka dni, a proces spalania będzie zachodził automatycznie. Kotły na ekogroszek posiadają elektroniczne sterowniki, które można programować na własne potrzeby. Posiadają one dwa tryby – pracy i podtrzymania. W trybie pracy woda zostaje nagrzana do określonej temperatury i następnie ewentualnie dogrzewana w trybie podtrzymania. Cały proces zachodzi automatycznie, dzięki czemu spalanie jest najbardziej wydajne. Właśnie dzięki temu jest to niezwykle oszczędne i wygodne rozwiązanie. Aby kocioł działał jak najbardziej sprawnie i wydajne, niezbędne jest jego odpowiednie zaprogramowanie.

Nowoczesne kotły oferują dziesiątki parametrów, dzięki czemu jesteśmy w stanie skutecznie dostosować pracę kotła do istniejącej instalacji. Wszystkie parametry mamy podane jak na tacy. Jesteśmy w stanie łatwo kontrolować pracę wentylatora, podajnika paliwa i częstotliwości przerw. Niezwykle prosta jest również obsługa temperatury wody. Najnowocześniejsze rozwiązania oferują również funkcję regulacji pogodowej, co jest niezwykle komfortowe dla jego użytkownika.

Kocioł na ekogroszek jest popularnym rozwiązaniem, które ciągle góruje na liście sposobów skutecznego i wydajnego ogrzewania budynków. Cena kotła nie jest wygórowana, a samo paliwo okazuje się być niezwykle tanie w porównaniu do jego wydajności. Obsługa jest dziecinnie prosta i w pełni zautomatyzowana, co oferuje niezwykłą wygodę i komfort w użytkowaniu takiej instalacji grzewczej. Jeżeli planujesz taki zakup to jest to jak najbardziej strzał w dziesiątkę!

Dodaj komentarz