Skuteczne sposoby na czyszczenie fug w domu

Fugi są miejscem, które bardzo skutecznie zbiera cały bród z domu. Często są wręcz niemożliwe do skutecznego wyczyszczenia. Zabrudzone fugi efektywnie niszą efekt pięknej aranżacji, a czyszczenie centymetr po centymetrze jest niezwykle uciążliwe. Istnieją jednak skuteczne sposoby na szybki i wydajne czyszczenie fug. Tutaj poznasz jakie rozwiązania są najlepsze. Zapraszamy do dalszej części tego artykułu.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

W skutecznym czyszczeniu fug wykorzystać można jak najbardziej skutecznie również i domowe środki codziennego użytku. Jak się okazuje, wykorzystać do tego można na przykład rozcieńczony domestos. Jest to bardzo silny specyfik, dlatego należy go właśnie rozcieńczyć. Stosuje się tutaj stosunek 1:1, czyli np. 200 ml środka i 200 ml wody. Jeżeli fugi są naprawdę brudne, rozprowadzony środek można zostawić na kilka minut. Następnie należy fugi przemyć czystą wodą.

Skuteczne okazuje się być również soda oczyszczona w połączeniu z octem. Wymieszaj w misce 100 ml octu, 100 ml wody i opakowaniem sody oczyszczonej. Ta przygotowany preparat nanoś szmatką i następnie, po kilku minutach, zmyj go czystą wodą.

Czyszczenie mechaniczne

W czyszczeniu fug bardzo ważne jest czyszczenie mechaniczne. Najpierw należy wszelki brud porządnie wygarnąć ze spoin. Można tu wykorzystać szczotkę o gumowych włosach. Są one odpowiednio sztywne i jednocześnie elastyczne – z tego względu świetnie wpasowują się we wszelkie szczeliny spoin. Szczotka z kijem teleskopowym jest najbardziej wygodnym rozwiązaniem, gdyż świetnie prowadzi się ją wzdłuż fug.

Mniejsze powierzchnie możemy czyścić na przykład przy użyciu szczoteczki do zębów. Nie jest to jednak zbyt wydajne rozwiązanie. Właśnie dlatego możesz użyć na przykład elektrycznej szczoteczki do czyszczenia. Na rynku dostępne są specjalne rozwiązania przeznaczone własnie do czyszczenia fug. Innym wyborem może być myjka parowa do fug. Bardzo skutecznie radzi ona sobie ze wszelkimi zabrudzeniami. Poza tym ma mnóstwo dostępnych końcówek, co pozwala na mycie nawet najtrudniej dostępnych elementów. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej wygodzie i komforcie czyszczenia – to jest to urządzenia jak najbardziej dla Ciebie.

Jakie środki do czyszczenia fug?

Jeżeli domowe sposoby zawiodły, to należy sięgnąć po bardziej specjalistyczne środki czyszczące. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tego typu rozwiązań. Zanim sięgniesz po konkretny środek to sprawdź czy możesz go stosować na swojej okładzinie. Dotyczy to zwłaszcza kamienia naturalnego lub szkła, które są niezwykle wrażliwe na tego typu środki. Stosuj się do zaleceń producenta, aby czyszczenie przechodziło w sposób bezpieczny i skuteczny. Takie preparaty najczęściej nanosi się szmatką i następnie zmywa za pomocą czystej wody. Warto tutaj stosować środki bakteriobójcze, gdyż właśnie w tych miejscach znajduje się najwięcej zarazków.

Czyszczenie fug nie musi być trudne i uciążliwe. Jest możliwe nawet w domowych warunkach, bez potrzeby kupowania specjalistycznych środków.

Dodaj komentarz